Herbář

 

ŘEPÍK LÉKAŘSKÝ

AGRIMONIA EUPATORIA

Řepík dorůstá výšky více než 60 cm, jeho žlutá květenství začínají kvést v červnu. K léčení se používá od starověku na nejrůznější neduhy. V lidovém léčitelství byl oblíbený pro silné protizánětlivé a antiseptické účinky, byl doporučovaný i jako pomoc na zarostlé nehty a mužskou impotenci. Druhové jméno „eupatoria“ poukazuje na řeckou pověst. Podle ní prý objevil léčivou moc řepíku jako první král Mithridates Eupator (132 – 63 před Kristem). Řepík lékařský je důležitou součástí účinného bylinného extraktu proti krvácení, zánětům dásní a parodontóze. Je obsažený v registrovaném léčivém přípravku HERBADENT® masážním roztoku na dásně, který je možné zakoupit v lékárnách . Vyzkoušejte také HERBADENT® bylinnou zubní pastu pro každodenní péči o zuby a dásně.

repik  

MARSDÉNIA KONDURANGOVANÁ

MARSDENIA CONDURANGO

Tento liánovitý keř, dříve nazývaný také baňura, s vysoce popínavými výhonky roste hojně na svazích jihoamerických And, především v Bolívii a Ekvádoru. Kondurangovou kůru používali již staří indiáni proti hadímu uštknutí, přijíci a rakovině. Do Evropy se tato exotická bylina přivážela až od roku 1871. V dnešní době se využívá především při nedostatku trávicích enzymů, pro zrychlení trávení, zlepšení chuti k jídlu. Využívá také jako celkové tonikum, tedy pro regeneraci a celého posílení organismu. Hojně se též využívá i pro přípravu homeopatik. Vyzkoušejte účinky kondurangové kůry ve sladovém vínu CONDURANGO®.

marsdenia

HEŘMÁNEK PRAVÝ

MATRICARIA RECUTITA

Bílé květy heřmánku kvetou od května do září ve volné přírodě. Jeho léčebné účinky jsou známy od antiky, v heřmánku bylo dosud rozpoznáno více než 100 léčivých látek. Má silné protizánětlivé a desinfekční účinky, snižuje i bolest. Je to jedna z nejpopulárnějších léčivých bylin. Je znám i z příběhů o Krtečkovi, který se vydal heřmánek hledat po celém světě, aby uzdravil Myšku, a nakonec ho našel doma poblíž svého krtince. Heřmánek je jednou z hlavních složek bylinného extraktu v dentálních produktech HERBADENT® a je i složkou bylinných koupelí HERBASPA®.

harmancek  

CHINOVNÍK LÉKAŘSKÝ

CHINOCHNA OFFICINALIS

Keře chinovníku pocházejí z Jižní Ameriky, kde rostou na úpatí And ve výšce 2000 m n.m. Kůra chinovníku obsahuje alkaloid chinin, který dává kůře nahořklou chuť a který proslavil tento keř jako hojně používaný lék. Domorodci jej využívali proti zimnici a později se rozšířil jako lék proti malárii i na jiné kontinenty. Díky jeho nahořklé chuti se přidává do tonikových nápojů, kterým dává výjimečnou chuť. V lékařství se využívá i při trávicích problémech, regulaci srdečního rytmu nebo při křečích v lýtkách. Zlepšuje trávení, a proto umožňuje do organismu rychleji vstřebat železo ze sladového vína MALTOFERROCHINU.

chinovnik-1
 

ŠALVĚJ LÉKAŘSKÁ

SALVIA OFFICINALIS

Již filmová Saxana používala „babské ucho“, to je lidový název této byliny. Najdete ji v českých zahradách, kde kvete od května do července. Mezi léčivé rostliny patří již od dob starověkého Egypta. Napomáhá regeneraci, má protizánětlivé, antivirotické a antibakteriální účinky. Šalvěj je účinná bylinka proti halitóze (zápachu z úst), proto je součástí extraktu ze směsi bylin, který je obsažený v bylinných ústních vodách Herbadent®.

 šalvia  

Vrba Bílá

Salix alba

Acylpirin vynalezla vrba bílá. Vrbová kůra má stále velký význam ve fytoterapii. Výborně mírní bolesti, uplatní se při revmatismu, zánětech nervů a také snižuje horečku. Proto je vrba ideální bylinou bylinného extra Herbaspa.  

vrba
 

MOCHNA NÁTRŽNÍK

POTENTILLA ERECTA

Tuto léčivou bylinu můžete běžně potkat při jarních výletech do přírody. Poznáte ji podle zářivě žlutých květů, které kvetou od května do září. Výtažek z mochny v Herbadent Parodontol® gelu na dásně působí proti gingivitidě (zánětu dásní), krvácení dásní i proti projevům parodontózy, je účinný i na afty. Používá se k vyčiňování kůže a její barvení na červeno. Latinské jméno Potentilla znamená v překladu moc, síla. Naznačuje silné léčivé účinky této byliny. Starý oddenek mochny ve tmě dokonce světélkuje.

 mochna  

Chmel otáčivý

Humulus lupulus

Když se řekne chmel, každému Čechovi se samozřejmě vybaví vyhlášené české pivo. Tato otáčivá liána má však i blahodárné léčivé účinky, o kterých víme i u nás v Herbadentu a využíváme tak chmel v Herbaspa bylinných koupelích. Extrakt z chmele obsahuje látku lupulin. Zklidňuje a tlumí, při koupelích se používá proti křečím a má také antirevmatické a sedativní účinky.

chmel
 

MÁTA PEPRNÁ

MENTHA PIPERITA

Latinské jméno máty Mentha pochází z řeckých bájí. Minta byla krásná bohyně, do které se zamiloval bůh podsvětí Hádés. Když se o tom dozvěděla Hádova manželka, proměnila Mintu v krásně vonící rostlinu mátu. Její vonné silice i extrakt působí protizánětlivě, desinfekčně i proti zápachu z úst, pomáhá také odstraňovat křeče. V letním období jsou její listy velmi osvěžující například v letní limonádě s plátky citrónu a kostkami ledu. Na pěstování je nenáročná, proto to je velmi oblíbená zahradní bylinka. Vyzkoušejte její osvěžující účinky např. v mátové koupeli Herbaspa®.

 mata  

Levandule lékářská

Lavandula officinalis

Levandule je silně vonný, bohatě větvený, vytrvalý polokeř. Největší význam má jako tradiční léčivá a aromatická rostlina. Lidé si ji přidávali do koupele již v době Antiky. Používá se pro odstranění revmatických bolestí i při nespavosti a bolestech hlavy. Zmírňuje silné emoce a nervové napětí, silice povzbuzuje krevní oběh a prokrvení pokožky. Herbaspa levandulová bylinná koupel je relaxační přísada a má uklidňující a uvolňující účinky.

levandule
 

HŘEBÍČEK

EUGENIA

CARYOPHYLLATA

Hřebíček je usušený kalich z hřebíčkovce kořeněného. Hřebíček se používá jako koření, ale také jako účinné lokální anestetikum a antiseptikum. Jeho anestetické účinky na bolavé zuby jsou známé již z dob Číny ze 3. st. př. n. l. Silice z hřebíčku je součástí dentálních produktů Herbadent®, použitím Herbadent® roztoku na dásně pak ulevíte od bolesti při zánětu dásní nebo při výskytu aftů v dutině ústní. Nezapomeňte ho přidat do vánočního svařeného vína i s kousky pomeranče, jablka a skořice.

 hebicek  

Kopřiva dvoudomá

Urtica dioica

Tato bylina je známá zřejmě všem. Už v dávných dobách se lidé šlehali kopřivami přes nohy, aby se jim lépe prokrvovaly. Proto je kopřiva ideální bylinou do bylinného extraktu koupelí Herbaspa. Má detoxikační, posilující a antirevmatické účinky. Pomáhá odvádět metabolity z kloubů a svalů a podporuje pohybový aparát.  Kopřiva má však mnohem širší uplatnění, její extrakt pomáhá při nachlazení, kašli a posiluje organismus.

kopriva
 

ŽENŠEN PRAVÝ

PANAX GINGSENG

Ženšen je jedna z nejznámějších a také hojně používaných exotických léčivých rostlin. Jeho název pochází z čínštiny a význam může být i „člověčí kořen“. Již staré asijské kultury ho hojně využívaly v lidovém léčitelství, protože jeho účinky jsou pro organismus skutečně komplexní. Obsažené léčivé látky působí antistresově na centrální nervovou soustavu, posiluje imunitní systém, zlepšuje regeneraci a dodává vitalitu. Zpomaluje volné radikály, zrychluje hojení a tlumí zánět. Ne nadarmo byla tato rostlina povolena k pěstování pouze královským rodinám ve starobylé Číně.

 zensen