Herbadent SlovenskoHerbadent CZ - přírodní produkty z léčivých bylin

Historie firmy

Herbadent je ryze česká firma s bohatou historií. Její kořeny totiž sahají až do 19. století.

A všechno to začalo vínem

První kvasírny a sklepy maltonových vín Praha

Psal se rok 1897, v Praze se děla velká spousta důležitých událostí a změn. V této době se dr. Javůrek a Vladimír Svatek rozhodli založit továrnu na výrobu léčivých maltosových vín pod názvem První kvasírny a sklepy maltonových vín Praha Smíchov, která se brzy stala slavnou. V roce 1898 firma dostala koncesi na výrobu sladových vín kvašením, údajně jako první v tehdejším Rakousku. Léčivá vína potom produkovala podle koncese z roku 1901. Nabídka byla více než rozmanitá - sladová vína zahrnovala druhy jako Sherry, Malaga světlé i tmavé, Madeira, Portské, Tokajské, Vermouth a stolní vína v půl a litrových lahvích.

Magistr Vladimír Svatek, který firmu vedl, velmi rád experimentoval. Jeho hlavním cílem bylo vymýšlení nových receptur, různá kombinace bylinek a jejich léčebných účinků. Ve firmě působil i jeho bratr Dr.PhMr Vavřinec Svatek (nar. 14. 12. 1883), který o výrobě i publikoval a přednášel (1928-1933). Jeho vášní bylo také cestování, kde sbíral a hledal byliny, kteří tamní obyvatelé používali k léčení svých nemocí. Mezi nimi se vyjímala jihoamerická liána Marsedenia Condurango, kterou tamní indiáni používali při trávících potížích, a jejíž kůru si Svatek přivezl s sebou do Čech. A tak v laboratořích vinárny vzniklo léčebné víno Condurango, které výrazně pomáhalo při žaludečních problémech a při potížích s trávením.

Originální receptury medicinálních vín získaly mnoho významných ocenění na světových výstavách po evropských metropolích (v r. 1900 v Praze, Paříži a Bruselu, r. 1902 v Amsterdamu, v roce 1903 v Berlíně, Hamburku a Praze, r. 1904 ve Vídni a v dalších městech). Navíc se dodávaly do velkého možství lékáren i lázní. Léčívá vína měla obrovský úspěch a zanedlouho zvýšená produkce potřebovala nové, moderněji vybavené prostory. V roce 1906 se tedy vystavěla továrna s varnou, kvasírnou, dokvašovnou a ležáckými sklepy s kapacitou 50hl. Tyto prostory jsou využívany dodnes.

Vína nadále rostla na popularitě nejen u nás ale i ve světě a v roce 1928 ministerstvo zdravotnictví a tělesné výchovy povolilo vydávat půllitrová balení základních léčivých vín na účet nemocenských pojišťoven. Vše se dařilo, až do roku 1945, kdy Svatka v zinscenovaném procesu nacisti popravili. Sklepy byly poté vládním rozhodnutím znárodněny a staly se součástí  Spojených farmaceutických závodů (SPZ, později SPOFA) a Léčivých rostlin Zbraslav.

V průběhu 60. let dr. Karmazín z technologického úseku Léčivých rostlin Zbraslav připravil recepturu ze 7 léčivých rostlin. Ve smíchovské provozovně, které tehdy říkali pracovníci „Vína“, byla poprvé naložena bylinná směs řepíku, heřmánku, šalvěje a nátržníku, která je dodnes základem všech bylinných produktů HERBADENT. Již v roce 1968 slavil Herbadent masážní roztok na dásně úspěch. Získal zdravotní zprávu o účincích bylinného extraktu na dásně a začal se od té doby prodávat v lékárnách a je stále doporučovaným léčivým přípravkem na parodontózu a afty.

V 90. letech byla firma zprivatizována. Jediný privatizační podnět podali původní zaměstnanci národního podniku. V roce 1994 získala firma MEMSEP povolení na výrobu léčiv od Státního ústavu pro kontrolu léčiv (SÚKL). Populární léčivý přípravek na dásně tak mohl být opět dodáván do lékáren. I když se firmě i nadále poměrně dařilo, původní popularita byla již dávno pryč, výroba upadala a odkaz bratrů Svatků a dr. Javůrka pomalu mizel.

To se však změnilo v roce 2003, kdy do historických sklepů zavítali majitelé firmy Aura Group – Pavel Zavadil a Petr Koníř. Oba dva uchvátily velké starožitné sudy a bylinné lektvary, které zrály v obrovských báních a rozhodli se firmu koupit. Byla připojena pod divizi Aura Medical. Původní záměr bylo znovu obnovit kdysi slavnou značku. Začali se shánět po tradičních recepturách, pátrat po dobových záznamech a oživovat historii celé společnosti. Brzy ale přišli na to, že jen z historie firma žít nemůže a bylo potřeba ji kromě tradiční výroby posunout i jiným novodobým směrem.

Herbadent v současnostiPrvní kvasírny a sklepy maltonových vín Praha-Smíchov

Vyšlápnutí novým směrem – to byl cíl. Jedním z prvních kroků byl Fakné. Jednalo se o produkt určený primárně pro teenagery kteří mají problémy s pletí a tvorbou akné – pleťové tonikum k péči o poškozenou pleť a hluboko-čistící pěna. Název Fakné nevznikl náhodou – slovo, které tato generace řekne téměř v každé větě, se pro produkt přímo nabízelo. V té době Herbadent ovšem neměl správné prodejní kanály pro takový produkt. Nyní je tedy receptura uschovaná v šuplíku, ale jeho doba může ještě přijít.

V roce 2007 vznikly první nepěnivé koupele pro rehabilitační a lázeňská zařízení. V nepěnivé úpravě se staly žádanou koupelovou přísadou do perličkových koupelí. V lázních se léčivý přípravek do koupele, Calmonal, používal již cca 20 let. Firma se nadále vyvíjela a oblíbený koncentrát ústní vody Herbadent si říkal o svého bratříčka v podobě ústní vody, která je již přímo naředěná k použití. O to si žádá moderní doba. V případě vysokého obsahu bylin, tak jak tomu je u ústní vody Herbadent, nebylo vůbec jednoduché najít přírodní čeřidlo, které by nezpůsobilo srážení bylinného obsahu. Vývoj trval více než rok ale výsledek stojí jednoznačně za to.

Myšlenka využití úspěšného bylinného extraktu Herbadent v zubní pastě, a tak jeho rozšíření do každodenní péče o dásně a zuby, to byl další logický krok ve vývoji produktů Herbadentu. Složení zubní pasty se vyvíjelo s odborníky na dentální hygienu mnoho měsíců. Jednoznačným cílem bylo přinést na trh zubní pastu s nejvyšším obsahem bylin a s nejnižším množstvím chemických složek. A to se podařilo.

HERBADENT - Léčivé byliny od roku 1897 - Logo CZ
Rok 2011
byl Herbadent masážní roztok na dásně zvolen nejlepším produktem pro léčbu aftů v nezávislé anketě slovenských lékárníků. Na konci roku 2011 vzniká samostatná firma a nese jméno podle nejpopulárnějšího produktu na léčbu parodontózy, Herbadent s.r.o. Samostatná firma si také žádala nové logo, a tak v roce 2012 vznikly první myšlenky na jeho vizuální změnu. Uskutečnění však čekalo až do dubna 2013

 

První HERBADENT masážní roztok na dásně v novém obalu se objevil na pultech lékáren však až v lednu 2014. Firma nadále slavila velké úspěchy. Například na mezinárodním veletrhu Pragodent v říjnu 2013 na pražském Výstavišti jsme představili odborné veřejnosti poprvé nové logo firmy i novou profesionální řadu dentálních produktů HERBADENT Professional. Získali jsme jedinečné ocenění TOP OF PRAGODENT – cena návštěvníků. Děkujeme!

V listopadu 2013 se firma opět rozšířila a tentokrát jsme otevřeli veřejnosti dveře podnikové prodejny Herbadent na Strakonické ulici a pokřtili první originální nástěnný kalendář pro rok 2014. V dubnu 2014 se konal desátý ročník veletrhu Biostyl/Zdraví, který je součástí Festivalu Evolution. Zde představil Herbadent svou novou podobu veřejnosti. Originálním stánkem si získal velkou popularitu i mnoho nových zákazníků. V květnu 2014 nás navštívila paní Simona Tancerová a tým pořadu Kouzelné bylinky. Moc se jim u nás líbilo. Doufáme, že přijedou zas. V červnu 2014 přišel přelom, když jsme zprovoznili internetový obchod, abyste mohli nakoupit produkty HERBADENT kdykoliv si vzpomenete.

Šek převzal Pavel Zavadil na benefičním koncertěListopad roku 2014 přinesl další velkou novinku. Představili jsme nový velmi jemný kartáček pro Světlušku – organizaci pomáhající nevidomým, jejímž hlavním partnerem jsme již od roku 2008. Každoročně přispíváme částkou 1 000 000 Kč, avšak od roku 2014 nadaci podporujete i vy zakoupením kartáčku pro Světlušku. Naše společné úsilí nás dovedlo k převzetí nejvyššího ocenění Nejštědřejší dárce roku 2014 a zařadili jsme se tak na seznam největších firem a nadací, které pomáhají neziskovému sektoru. V říjnu 2016 jsme se dokonce dostali na historicky nejvyšší částku, která činila 1 488 982 Kč. Šek na tuto částku předal jeden z majitelů firmy Pavel Zavadil na benefičním koncertě. V prosinci 2014 byla do prodeje uvedená limitovaná edice medicinálních vín v originálním dárkovém balení a konec roku jsme oslavili výborným drinkem z Conduranga, který se objevil v pořadu Herbář na ČT1.

Jaro 2015 přineslo novinku v podobě bylinných koupelí HERBASPA. Jejich osvědčená receptura a nový design promění každou koupel v relaxační lázeň. Rychle nabyly na popularitě, což dokazuje i fakt, že v září 2015 dostaly ocenění na veletrhu World of Beauty & SPA 2015. Na podzim, jako každý rok, se Herbadent se svým týmem zúčastnil mezinárodního stomatologického veletrhu Pragodent.V listopadu 2015 jsme prostřednictvím televizní obrazovky a spotu na ČT2 informovali veřejnost o novince v podobě Herbadent Homeo zubní pasty s ženšenem.

Celý následující rok jsme pilně pracovali a na podzim roku 2016 se opět zúčastnili zúčastnili veletrhu World of Beauty & SPA, kde byo hlavním cílem podpořit prodej Herbaspa bylinných koupelí. Velký milník nastal v prosinci 2016, kdy se Herbadent poprvé objevuje v síti drogerie DM. Konkrétně 3 produkty - bylinná zubní pasta, Parodontol gel a bylinná ústní voda. I rok 2017 se nesl v duchu pozitivních změn – hned v lednu náš tým posílil nový kolega, který bude mít na starost Slovensko, kde bychom chtěli naší pozici výrazně vylepšit.

 
Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.