Herbadent SlovenskoHerbadent CZ - přírodní produkty z léčivých bylin

Naučte děti správné ústní hygieně!

O zuby je třeba pečovat již od útlého dětství potomka. Mnoho lidí se mylně domnívá, že mléčné zuby nepotřebují tolik péče, protože stejně brzy vypadnout. Opak je však pravdou. I na mléčných zubech se totiž snadno udělá zubní kaz, který bude dítě bolet a znepříjemňovat mu život. Každý zodpovědný rodič se tedy snaží své dítě co nejdříve naučit základním hygienickým návykům.

Co se v mládí naučíš…

Na zubní kaz neexistuje jiný lék, než vrtačka v zubní ordinaci. Zkažený zub se může zaplombovat, v krajním případě hrozí i vytrhnutí zubu. Což je velkým problémem. Mléčné zuby totiž mají za úkol „držet místo“ pro stálé zuby, a pokud se toto místo uvolní vytržením zubu, nemusí stálý zub narůst správně. Dítěti tak hrozí nošení rovnátek. Navíc tento nepříjemný zážitek může v dítěti vzbudit strach ze zubaře, který přetrvá až do dospělosti. Pokud chcete svého potomka tohoto ušetřit, jediným možným způsobem je vhodná prevence.

Dalším důvodem, proč s čištěním začít co nejdříve, je utvoření zvyku. Ten jej potom bude doprovázet celý život. Seznámit děti s kartáčkem můžete již od doby, kdy se jim začnou prořezávat zoubky.

Co když se dítě vzpírá

Neochota čistit si zuby je známá nejednomu rodiči. Důvodů může být několik. Děti totiž neberou čištění zoubků tak vážně, a to i přes to, že jim stále dokola opakujeme, že je to důležité. Většinou je to pro ně jen nepříjemná povinnost, která se po nich vyžaduje několikrát denně. Co udělat pro to, aby se postoj vašeho potomka změnil?

1. Zpříjemněte jim to

Je důležité, aby si dítě vytvořilo kladný vztah k zubnímu kartáčku a k celému procesu čištění. To jde ovšem složitě, pokud je mu do hlavy vtloukáno, že to dělat musí a že neuposlechnutí následuje trest. Zkuste to třeba hrou! Můžete jim zpívat písničky nebo vyprávět pohádky. Skvělým způsobem je čistit si zuby zaráz a třeba soutěžit, kdo si zoubky vyčistí lépe. Velmi pomůže i vysvětlení, proč přesně je důležité dodržovat ústní hygienu. Avšak pozor – děti nikdy nestrašte zubařem. Při preventivních prohlídkách byste toho totiž litovali.

2. Kartáček a pasta

Někdy je za neochotou čistit si zuby špatný zubní kartáček nebo nevyhovující pasta. Kartáček by neměl být příliš tvrdý, aby nedrásal dásně, avšak dostatečně tuhý, aby vyčistil veškerý zubní plak. Klíčová je i dětská zubní pasta, která bude příjemně chutnat. Ideální je bylinná bez přebytečných chemických složek.

3. Děti vše opakují po rodičích

Posledním důvodem může být poznatek dítěte, že rodiče nedělají to, co po něm sami žádají. Je jasné, že pokud vstáváte dřív než váš potomek a chodíte spát později, dítě vás při čištění zubů nemůže vidět. Proč si však tento úkon neudělat zároveň s ním? Vašim zubům to určitě neuškodí, a navíc dítěti půjdete příkladem.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.