Herbadent SlovenskoHerbadent CZ - přírodní produkty z léčivých bylin

Zázrak přírody má jméno ženšen

Latinské jméno rostliny ženšen poprvé uvedl ruský botanik Carl Anton Meyer v roce 1843. Vycházel přitom z řeckých slov „pan“ = všechno a „akos“ = léčení. Složenina „panax“ tudíž znamená všelék. Tím chtěl Meyer upozornit na mnohostranné působení této byliny na lidský organismus. Blahodárné účinky ženšenu jsou známy již více než 5000 let.

Ženšen - herbedane, péče o zuby a proti parodontóze

Na co je ženšen dobrý?

Ženšen působí především jako stimulant, zvyšuje odolnost organismu a jeho výkonnost. Snižuje riziko vzniku civilizačních chorob. Posiluje srdeční činnost, podporuje jaterní funkce, je účinný při léčbě cukrovky, je užíván k léčbě rakoviny, posiluje činnost žaludku a trávení, stimuluje sexuální aktivitu a zpomaluje proces stárnutí. V neposlední řadě je ženšen významnou součástí dentálních přípravků, a to pro své hojivé účinky při zánětlivých projevech v dutině ústní, příznivě napomáhá také při parodontóze a krvácení dásní.

Jaké obsahuje účinné látky a jak působí?

Univerzální léčivé účinky ženšenu zajišťují obsažené látky označované jako ginsenosidy. Tyto steroidům podobné sloučeniny poskytují adaptogenní vlastnosti, které napomáhají uvedení těla do rovnováhy v závislosti na tom, co daný jedinec potřebuje (například na jedné straně zvyšují nízký krevní tlak, na druhé snižují ten vysoký). Dále obsahuje polysacharidy, glykopeptidy (panaxany), vitamíny, steroly, aminokyseliny, peptidy, silice nebo polyalkiny. Přestože účinné látky obsahuje celá bylina, sbírá se pro jejich nejvyšší koncentraci hlavně kořen.

Ženšen je dlouhověká rostlina. V přírodě běžně roste přes padesát let. Má jednu zvláštnost. Za nepříznivých vegetačních podmínek dokáže kořen takzvaně usnout. Spánek trvá od jedné sezony až po několik desítek let. Je pochopitelné, že sběrači si spícího kořene cení nejvíce.

Rozlišujeme několik stovek druhů ženšenu. Ženšen pravý roste přirozeně ve smíšených lesích na severovýchodě Číny, ve východním Rusku v Primorské oblasti a v jižní části Chabarovského kraje. Tady je prý nejkvalitnější.

Dnes ženšen v přírodě takřka neroste, patří již i na seznam ohrožených druhů. Pěstuje se na velkých plantážích za využití nejmodernějších technologií. Plantážové rostliny ovšem nedosahují ani zdaleka kvality byliny volně rostoucích (mají až dvacetkrát nižší obsah účinných látek). Ženšen vyžaduje zvláštní mikroklimatické podmínky a dospělosti dosahuje až v šesti letech. Cena zralého šestiletého ženšenu je proto nesrovnatelně vyšší. Ten nejlevnější se pěstuje kratší dobu, zhruba dva až čtyři roky.

Jaká je budoucnost ženšenu?

O dnešní době se ví, že je uspěchaná. Velká část populace trpí civilizačními chorobami, stresem nebo únavou. Zároveň se lidé obracejí k přírodě a hledají alternativní způsoby léčby. Proto lze předpokládat, že zájem o tuto bylinu tradiční čínské medicíny celosvětově poroste. Je však potřeba mít na paměti, že pro pozitivní účinek je klíčová kvalita ženšenu. Proto je potřeba nakupovat produkty od firem, které dbají na kvalitu produktů a suroviny odebírají od prověřených dodavatelů.

Tento web používá soubory cookie. Dalším procházením tohoto webu vyjadřujete souhlas s jejich používáním.